Özellikle Çerkes Soykırımı söylemi ve 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’na yönelik muhalif tavrı ile Türkiye diasporasında önemli bir misyon edinmiş olan Kafkasya Forumu, No Sochi 2014 ve May 21 aktivistlerinden çalışma arkadaşımız, kardeşimiz Kuban Kural, kimliği belirsiz kişiler tarafından defalarca takip ve taciz edilmiş, nihayetinde de ölüm tehdidi almıştır.

Eylemi gerçekleştirenler, demokrasi, insan hakları ve düşünce özgürlüğüyle asla bağdaşmayan bu insanlık dışı tavrı; bu kez Türkiye Cumhuriyeti topraklarında ve T.C. vatandaşı bir Çerkes’e sergileme cürretini kendinde görmüştür.

Yakın zamanda da Çeçen suikastleri ve gazeteci cinayetleri gibi pek çok örneğine tanık olduğumuz “muhalif sesleri kanla bastırma” geleneğiyle beslenen bu ideoloji, Soçi olimpiyatları için harcanan milyar dolarlar ve karşılığında elde edilecek ekonomik beklentiler söz konusu olduğunda o çirkin yüzünü tekrar göstermekten geri durmamıştır.

Bu hareketin Çerkes aktivizmini sindirmeye ve yükselen muhalif söylemi bastırmak amacıyla Kuban Kural nezdinde tüm diasporaya yönelik olduğu aşikardır. Bilinmesini isteriz ki Kuban Kural asla tek ve yalnız değildir! Sonuçları her ne olursa olsun Çerkes gençleri olarak Kafkas Halkları için adalet talebimiz ve buna yönelik eylem ve söylemlerimiz ivmelenerek devam edecektir.

Düşünmek dahi istemediğimiz, telafisi mümkün olmayacak bir sürece girilmemesi adına; başlatılan hukuki sürecin olması gerektiği gibi işlemesi, faillerin açığa çıkarılması ve cezalandırılması için tüm emniyet ve adalet kurumlarını, sivil toplum kuruluşlarını azami hassasiyet göstermeye ve sorumluluk almaya davet ediyoruz.

İKKD GENÇ

 

 

Adres: İstanbul Kafkas Kültür Derneği. Bağlarbaşı Nuh Kuyusu Cad. No:106 Üsküdar / İstanbul
mail: info@ikkdgenc.org
twitter: twitter.com/ikkd_genc

Comments are closed.

  • İKKD GENÇ

    Adres : Bağlarbaşı Nuh Kuyusu Cad. No:106 Üsküdar/İstanbul
  • Locations of Site Visitors